Mikro-iluzja - iluzja z bliska czyli iluzja bliskiego kontaktu. Polega głównie na wykonywaniu trików iluzjonistycznych przedmiotami codziennego użytku i niewielkimi rekwizytami.

W mikro-iluzji wykonuje się również triki z wykorzystaniem manipulacji. Ze względu na wielkość rekwizytów mikro-iluzję wykonuje się najczęściej przy stoliku nazywając ją iluzją stolikową. Jej ogromną wadą jest to, że nie może zobaczyć jej jednocześnie wiele osób.
Ta dziedzina sztuki iluzji coraz częściej traktowana jest jako dodatek do pokazu scenicznego. Aby wszyscy uczestnicy imprezy mogli zobaczyć pokaz mikro-iluzji iluzjoniści podchodzą do stolików podczas imprezy i wykonują po kilka trików przy kilku lub kilkunastu stolikach.
Mikro-iluzja mimo, że nie jest tak efektowna jak duża iluzja na scenie, potrafi ogromnie zaskoczyć widzów, bowiem wykonywana jest z bardzo bliska.

Mikro-iluzję wykonuję inaczej. W holu, w sali bankietowej lub innym cichym miejscu (nie na sali tanecznej z muzyką/DJ'em) stawiam własny stolik i krzesełka. W tym miejscu bardziej indywidualnie wykonuję pokaz mikro-iluzji.